Hypertenzia alebo vysoký tlak sú problémy, ktoré sa najčastejšie objavujú v strednom alebo vo vyššom veku. Nárazové zmeny tlaku sú však častým javom aj u mladých ľudí, športovcov atď. Spôsobiť ho môže zvýšená fyzická aktivita, zvýšená mozgová aktivita, stres, adrenalín a množstvo iných faktorov. Horšie je, ak tento stav pretrváva aj potom, čo sa už v týchto situáciách nenachádzate a je na mieste sa zaujímať o to, ako znížiť krvný tlak. Otázkou sa zaoberali už aj naši predkovia. No s pokrom doby objavujeme stále nové metódy a lieky, ktoré dokážu stav vášho srdca a tepien zlepšiť. O čo konkrétne ide, sa dozviete nižšie.
Srdcovocievne ochorenie
Ak vám lekár povie, že máte vysoký tlak, prípadne ste si to zistili pravidelným meraním tlakomerom, znamená to jedno. A síce, problém sa nachádza vo vašom srdci a cievach. Konkrétne ide o to, že sa vaše cievy v dôsledku rôznych vplyvov zanášajú a zužujú, čím sa zrýchli prúdenie krvi. To má za následok aj zvýšený srdcovú aktivitu, čo sa prejavuje vysokým tlakom a rôznymi inými symptómami.
Ide o veľmi nebezpečnú záležitosť, preto by ste mali podniknúť kroky na jeho zníženie čím skôr. Bez ohľadu na to, či uznávate alebo neuznávate lekárske postupy, je nutné urobiť aspoň niečo. Znížiť krvný tlak si predsa môžete aj doma a bez liekov, a to zmenou stravovacích návykov. Viac o tom vám povieme nižšie. Teraz si ale povedzme, čo by vám hrozilo, ak by ste tejto diagnóze nechali voľný priebeh a nepričinili sa o jej zlepšenie.
Ak teda trpíte vysokým tlakom, pre vaše dobro sa ho snažte liečiť a znížiť. Hrozí totiž, že sa vám cievy úplne upchajú alebo roztrhnú, čo má radu ďalších negatívnych následkov. Dôjsť môže ku kolapsu obličiek, strate zraku, k odumretiu a amputácii končatín, k srdcovej alebo mozgovej príhode, k mŕtvici atď. Táto diagnóza vedie aj k iným chorobám, napr. k demencii či Alzheimerovi.
Ako je teda možné znížiť krvný tlak?
To závisí od toho, či chcete znižovanie len občasne zvýšeného tlaku, alebo sa zaujímate o dlhodobú liečbu v dôsledku pravidelne nameraných vysokých hodnôt. Pri zvýšených hodnotách po fyzických aktivitách alebo stresových situáciách nemusíte vyhľadávať lekársku pomoc. Hodnoty sa zvyknú dať po pár minútach do normálu. Horšie je to pri chronickom ochorení, kedy by vás mal mať pod kontrolou aj lekár. Môže vám predpísať lieky, ktoré udržiavajú váš krvný tlak v norme, čiže by sa aj namerané hodnoty mali znížiť. Vtedy je dôležité vaše srdce nijako nezaťažovať.
Znížiť vysoký krvný tlak si môžete aj doma bez liekov a to hlavne zmenou životného štýlu. Samozrejme, podpora liekov na predpis je len k dobru, pokiaľ pre vás nepredstavuje žiadne kontraindikácie. Dôležitým je vylúčiť stresové situácie, zbaviť sa stresu a nadváhy. Obmedzte alebo úplne vylúčte konzumáciu mastných, údených, vyprážaných, slaných či príliš sladkých jedál a nápojov. Niektoré zložky z nich sa totiž usádzajú v okolí srdca a ciev, čím ich činnosť komplikujú. Ich vylúčením môžete dosiahnuť prečistenie týchto orgánov a tým pádom sa vám môže natrvalo znížiť vysoký krvný tlak. Odporúča sa konzumovať veľa ovocia a zeleniny. Prospešnými sú jablká, cvikla, uhorky, kapusta a množstvo iného. Namiesto umelých sladidiel si jedlo alebo nápoje osladzujte prírodným sladidlom, napr. medom, a aj to len vtedy, ak je to skutočne nevyhnutné. S diagnózou ako je vysoký tlak, sa odporúča úplne vylúčiť soľ. Vyhýbajte sa aj kofeínovým nápojom. Veľmi prospešným je aj cvičenie zamerané špeciálne na srdce, tzv. kardiocvičenie.
Znížiť krvný tlak si môžete aj pomocou prírodných prípravkov či už v podobe tabletiek, kvapiek, sirupov, výživových doplnkov atď. Niektoré kvapky sú tak prospešné, že fungujú nielen ako liek, ale aj ako prevencia. A nárazovo zvýšený tlak behom pár minút znížia.
Ako zistiť, že máte vysoký tlak?
Príznaky hypertenzie sú rôzne. Ľudia pociťujú bolesť a tlak v hlave a na hrudi, búšenie srdca, závraty, nespavosť, mravenčenie a tŕpnutie prstov, sú rýchlo a často unavení, rýchlo sa vysilia, sú dýchaviční. Okrem iného je pozorovateľné aj opúchanie členkov a tváre, krvácanie z nosa, hučanie v ušiach, problémy so zrakom, nadmerné potenie atď. Prejavov je skutočne veľa a preto pri nejakých pochybnostiach radšej zájdite za doktorom, ktorý vás odbornejšie vyšetrí. Ak zistí, že máte zvýšený tlak, stanoví presnú liečbu, ktorá vám ho zníži.
Čo ho spôsobuje?
Úlohu zohráva dedičný dispozícia, no dnes si už môžeme za také kvantum prípadov aj sami. A to zlou životosprávou. Málo sa hýbeme, veľa sedíme a srdce a cievy potom nie sú zvyknuté na zvýšenú aktivitu, usádza sa okolo nich kopec škodlivín a to môže viesť k vysokému tlaku. Výrazne si škodíme aj tým, čo jeme a pijeme, ako sme naznačili v časti „ako znížiť krvný tlak“. Veľmi škodlivou pre nás je zvýšená konzumácia mastných, slaných, údených a vyprážaných jedál a rovnako aj sladké, alkoholické alebo kofeínové nápoje. Zodpovednosť za diagnózu ale môže mať aj život v strese a nadváha. Preto, aby ste boli čo najdlhšie zdravý a aby ste sa vysokým tlakom nemuseli ešte dlho zaberať, vám odporúčame rešpektovať hore uvedené zásady. Jedzte zdravo a hýbte sa. Vyhýbajte sa stresu a pokiaľ máte obezitu snažte sa schudnúť. Vďaka týmto radám si môžete krvný tlak znížiť natrvalo aj bez liekov.