Nepríjemnosti tohto typu sa môžu vyskytnúť v rôznych vekových kategóriách. Pravdou ale ostáva, že čím nám vek pribúda, tým vyššiu šancu máme, že nás ráno pri vstávaní alebo hocikedy pri bežnom pohybe počas dňa, náhle prekvapí. Prekvapenie v podobe boľavých krížov určite nie je nič príjemné. No pomocou liekov, cvikmi a nižšie uvedenými typmi ju viete stlmiť, ak nie úplne zažehnať. Všetko závisí hlavne od toho, aká je ich príčina. Ako ale vlastne spoznáte, že ide o bolesť v krížovej oblasti? Povedzme si preto aj o jej príznakoch.
Príznaky
Ľudia, ktorí sa s ňou už stretli, by o nej vedeli veľa rozprávať. No, ak sa u vás ešte nevyskytla alebo ju pociťujete prvýkrát, nemusíte si byť vždy istý, či ide o túto oblasť. Pre bolesť v krížovej oblasti je typické, že jej centrum sa nachádza tesne nad zadkom a pod zhybom chrbtice. Nemusí však postihovať len stred tohto bodu. Môže sa prejavovať viac na ľavej alebo na pravej strane, na obidvoch stranách, no vystreľovať môže aj do stehien a do nôh. Čím väčšiu plochu zaberá, tým je prežitie s ňou horšie. O to viac, ak sa k bolesti pridá aj seknutie krížov.
Samotná bolesť v krížovej oblasti sa prejavuje ako keby pichaním v danej oblasti a pretrváva nech ste v akejkoľvek polohe. Jej trvanie je rôzne. Závisí hlavne od príčiny, aj od toho, ako tento pocit vnímate a ako sa oňho staráte. Trvať však môže v rozmedzí niekoľkých dní až niekoľkých mesiacov. V základe rozlišujeme tri typy. Akútna, subakútna a chronická bolesť krížov. Akútna trvá do 6 týždňov a vznikla väčšinou v dôsledku poranenia. Subakútna sa môže objavovať až do 3 mesiacov a väčšinou sa objavuje pri natiahnutí svalov. Posledným typom je chronická bolesť v krížoch, ktorá môže trvať aj viac ako 3 mesiace. Spôsobujú ju buď trvalé diagnózy, zápaly, infekcie…
Seknutie predstavuje oveľa intenzívnejšiu bolesť, ktorá ale nepretrváva celý čas. Ak sa však objaví, je niekoľkonásobne väčšia ako pri vyššie uvedenom prípade a doslova vám znemožňuje pohyb. Väčšinou ide o zaseknutie buď platničiek alebo svalov, čo teda vysvetľuje obmedzenie pohybu a vysokú citlivosť v danej krížovej oblasti. Seknutie zvykne trvať kratšie, no za to môže možno fakt, že väčšinou pacienti vyhľadávajú skoro okamžite odbornú pomoc. Pálčivé nepríjemnosti sa prejavujú pri každej zmene polohy chrbta.
Prečo môže bolesť v krížovej oblasti vzniknúť?
Dôvodov a príčin vzniku tejto nepríjemnosti je viac. O niektorých z nich sme sa už aj zmienili vyššie. Spúšťačom môže byť náš nesprávny fyzický postoj, ale aj iné vonkajšie faktory. Najčastejšou príčinou bolesti krížov býva ich prefúknutie, prechladnutie a zdvíhanie ťažších predmetov v nesprávnej polohe. Vtedy sa záťaž presúva na túto oblasť a môže to spôsobiť nielen to, že bolí, ale aj jej úplné seknutie. Okrem iného za to môže aj všeobecne zlé držanie tela, zlé cvičiace techniky, natiahnutie alebo zablokovanie svalov a platničiek, sedavé zamestnanie a nedostatočný pohyb pre kĺby tela. Príčinou ale môže byť aj tehotenstvo, nadváha, choroby (reuma, ochorenia orgánov brušnej dutiny…), úrazy, infekcie, zápaly, zlomené stavce, ale napr. aj klasická opotrebovanosť kĺbu typická pre vyšší vek. Áno, ak kríže obsahujú kĺby, ktoré sú zodpovedné za otáčanie a polohovanie panvy.
Ako vidíte, vyššie uvedené dôvody teda rozširujú kategóriu tých, ktorých môže bolesť v krížovej oblasti skôr či neskôr prekvapiť. Nejde len o starších ľudí, ale aj o mladých.
Ako bolesť a seknutie v krížoch liečiť?
Možnosti máte viacero. Buď navštívite lekára, necháte si vpichnúť injekciu alebo si necháte predpísať lieky alebo si nejaké zakúpite v lekárni alebo sa podujmete na špeciálne cvičenia alebo sa dáte na relax. Poďme si tieto vaše možnosti priblížiť.
Mnoho pacientov sa aj napriek nepríjemnostiam snažia bolesť v krížoch vyliečiť bez pomoci lekára a bez liekov na predpis. K dispozícii majú utlmujúce lieky v podobe tabletiek, hrejivé náplaste, skúšajú teplé obklady a kúpele, masáže, gély, krémy, balzamy atď. Najpríjemnejšie bývajú práve roztierateľné produkty, ktorú danú oblasť nielen upokoja, ale aj ju príjemne vymasírujú. Ale pozor! Na boľavé miesto nikdy netlačte. V prípade teplých obkladov a náplastí je potrebné byť opatrní, pretože ak je príčinou zápal, bolesť v krížovej oblasti sa môže namiesto zlepšenia zhoršiť.
Ďalšou domácou možnosťou liečby je praktizovať niektoré cvičenia, ktoré môžu zabrať aj pri seknutí. Samozrejme, vždy ale závisí od toho, čo tieto nepríjemnosti spôsobilo. Medzi najuvoľňujúcejšie metódy patrí ľahnutie na tvrdú podložku a pomalé naťahovanie sa. Iným zas viac pomôže ľahnutie nabok. Preto tieto „cviky“ predstavujú aj akúsi laickú prvú pomoc.
Poslednou možnosťou toho, ako s bolesťou krížov zatočíte je, že zájdete za lekárom. Ten vám môže predpísať silnejšie lieky, väčšinou také, ktoré uvoľňujú svalstvo, čím dôjde aj k utlmeniu bolesti. Prípadne vám môže pichnúť injekciu, ktorá by vám mala miesto uvoľniť do niekoľkých minút. Ako sme už ale aj vyššie zdôraznili, podstatné je poznať príčinu problému. Utlmovať bolesť v krížovej oblasti pomocou injekcií, liekov, krémov, balzamov či gélov je súce príjemné, ale problém sa nemusí vždy vyliečiť v základe. Preto, ak u vás bolesť trvá dlhšie, určite sa dajte na podrobnejšie vyšetrenie situácie. Viac o tejto časti tela sa dočítate na https://www.medicinenet.com/low_back_pain/article.htm.